Konferenciafelhívás

Meghívó a Magyar Vallástudományi Társaság éves konferenciájára

Cím: Házasság és párkapcsolat a vallási hagyományokban.
Alcím: Tanítás és tapasztalat
Időpont: 2015. 05.29 (péntek)
Helyszín: SZTE Kari Konferenciaterem (6722 Szeged, Egyetem u. 2.)

A konferenciát szervezik:

Magyar Vallástudományi Társaság
SZTE Vallástudományi Tanszék
SZTE Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszék
MTA-SZTE Vallási Kultúra Kutatócsoport

A házassággal és tágabb értelemben a párkapcsolatról minden jelentős vallási hagyomány rendelkezik tanítással. A tanítások a férfi és nő identitásának, rendeltetésének, a közöttük létrejövő kapcsolat lényegének és szabályainak meghatározásával foglalkoznak. A vallástörténet során ez a tanítás számos változáson ment át, az értelmezések és újraértelmezések sokasága figyelhető meg. A konferenciára olyan előadásokat várunk, amelyek bármely vallási hagyomány házasságra és párkapcsolatra vonatkozó tanítását ismertetik és értékelik. Kifejezetten várjuk az összehasonlító vallástörténeti megközelítésű, illetve a kevésbé ismert vallási kultúrákba és hagyományokba betekintést engedő előadásokat.

A kortárs kulturális viszonyok között a házasság mint párkapcsolati forma radikális változásokon megy át, a más kapcsolati formák terjedésével felerősödik a házasság értelmének vallási megalapozására vonatkozó igény. A katolikus egyház 2014-ben rendkívüli szinóduson, majd 2015-ben rendes szinóduson foglalkozik ezzel a témával. A különböző társadalomtudományok erősen érzékelik, kutatják és értelmezik a párkapcsolati kultúra paradigmatikus átalakulását. Mindezekre a kortárs vallási tanítás és gyakorlat sokféleképpen reagál, az új kihívások radikális elutasításától, az eredeti tanítás és szabályozás újrahangolásán keresztül egészen a kérdés ignorálásáig és az érintett párok illetékességébe utalásáig. A konferenciára olyan előadásokat várunk, amelyek társadalomtudományi módszerekkel elemzik apárkapocslai kultúra változásainak vallási szempontból releváns dimenzióit.

Jelentkezés 2015 március 30. matetoth [KUKAC] rel [PONT] u-szeged [PONT] hu] és abraham.kovacs@ptsem.edu címre kell.
Kérjük mindkét címre küldjék el a tervezett előadás absztaktját. (1000 leütéses kivonat).

A végleges program közzététele: 2015. április 30.

A legjobbnak ítélt előadásokat a Vallástudományi Szemlében publikáljuk.

A konferenciára jelentkezési díj nincs.

Főoldal Hírek Konferenciafelhívás